Press "Enter" to skip to content

Czym jest system magazynowy?

Systemy magazynowe są niezwykle zróżnicowane i jest ich na rynku całe zatrzęsienie, toteż można spośród nich wybierać w nieskończoność. Mają jeden wspólny czynnik – niezwykle ułatwiają zarządzanie magazynem. Laik mógłby jednak zapytać – czym one właściwie są, do czego konkretnie służą?

System magazynowy to inaczej Warehouse Management System (w skrócie WMS) i służy on do zarządzania ruchem produktów w magazynach. Ma bardzo szeroką gamę zastosowań: przede wszystkim służy koordynowaniu prac magazynowych z uwagi na swoje wysokie wyspecjalizowanie. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza dla operatorów, którzy obsługują codziennie duże liczby zróżnicowanych nadawców, kierujących swoje produkty do równie zróżnicowanej rzeszy odbiorców.

Funkcje WMS to z kolei równie dobrze temat na zupełnie inny, jeszcze bardziej rozbudowany elaborat. Podstawowym zadaniem systemu jest absolutnie bezbłędne i precyzyjne zlokalizowanie towaru w magazynie, a także związana z tym kontrola przebiegu obrotu magazynowego – innymi słowy, sprawdzenie, czy towar z miejsca pochodzenia trafia do miejsca przeznaczenia. System umożliwia również dokonywanie skrupulatnych podliczeń ilości towaru przyjmowanego do magazynu pod kątem zgodności dostawy z wcześniej przedstawionym zamówieniem. Jedną z tych najbardziej istotnych funkcji jest jednak możliwość zaplanowania wysyłek z magazynu w taki sposób, by zoptymalizować wykorzystanie posiadanych zasobów, a także możliwie najbardziej skrócić czas magazynowania i tym samym obniżyć koszty zamrożenia kapitału obrotowego.

Na temat zalet wszelkiej maści systemów magazynowych można pisać i pisać – pełnią ogromną rolę we współczesnej logistyce i zdaje się, że niewiele może im w tej kwestii zagrozić. Dlaczego? Obecnie na rynku po prostu nie ma rozwiązania, które pozwalałoby w choć porównywalnie dużym stopniu zaoszczędzić moce przerobowe, a także czas i pieniądze, nie mówiąc już o zaoferowaniu czegoś więcej od klasycznych systemów magazynowych. Czy w tym swoistym monopolu jest coś złego? Absolutnie nie, bo jest to rozwiązanie po prostu rewelacyjne i niezastąpione. Imponować może skonstatowanie tego, na jak wielką skalę taki system jest w stanie funkcjonować i – co chyba najbardziej istotne – funkcjonować niemal całkowicie bezbłędnie. Setki nadawców, setki odbiorców – strach myśleć, ile czasu przekopanie się przez takie ilości towaru i danych zajęłoby nawet najlepiej wykwalifikowanemu człowiekowi. System magazynowy natomiast nie ma z tym żadnego problemu – skrupulatnie i metodycznie wykonuje swoją pracę w relatywnie najkrótszym możliwym czasie. Nadawcy zadowoleni, odbiorcy zadowoleni, a sam magazyn może już tylko się rozbudowywać i zwiększać swoją atrakcyjność w regionie. W tym niezwykłym układzie nie ma strony, która traciłaby w jakikolwiek sposób. Absolutnie każda z nich może tylko i wyłącznie zyskać.

System może się wydawać inwestycją dosyć ryzykowną, ale każdy, kto ma z nim do czynienia, prędzej czy później będzie musiał przyznać, że to rozwiązanie jest po prostu niezastąpione.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *