Press "Enter" to skip to content

Co to jest faktura i jak ją wystawić?

Każdy, kto decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej musi się na początku niemało nauczyć. Niewielu debiutujących przedsiębiorców miało wcześniej okazję dowiedzieć się w jaki sposób i po co wystawia się fakturę. Część z nich nie wie nawet do końca, co to jest. Pora więc rozwiać wszelkie wątpliwości i sprawić, żeby wystawianie faktury stało się czynnością prostą i rutynową.

Niedoświadczonym osobom, które muszą się nauczyć, jak wystawić fakturę, z pomocą przychodzą nowoczesne programy komputerowe. Bardzo często udaje się znaleźć i zakupić taki program w bardzo korzystnej cenie, a część z nich ma również nieco okrojone, ale darmowe wersje, które na początek w zupełności wystarczą. Dzięki nim poprawne wystawienie faktury trwa zaledwie krótką chwilę. Aby jednak uniknąć błędów, które czasami okazują się kosztowne, należy wiedzieć, jaki dane powinny widnieć na fakturze i w jakiej formie powinna być ona kontrahentowi dostarczona. Trzeba mieć również świadomość, że w prowadzeniu własnego biznesu zetkniemy się nie z jednym, ale z kilkoma rodzajami faktur.

Fakturę wystawia się głównie dlatego, że jako przedsiębiorcy prowadzący księgę przychodów i rozchodów, mamy obowiązek dokumentować wszelkie takie operacje, jak zakupy czy sprzedaż. Musimy znać różnice pomiędzy kwotami na jakie są one dokonywane, aby określić dochód naszej działalności, od którego następnie będzie należało odprowadzić podatek do Urzędu Skarbowego.

Sprzedaż udokumentować możemy zazwyczaj na trzy sposoby. Są to: rachunek, faktura VAT, lub paragon. O tym, czy mamy obowiązek wystawić paragon czy fakturę, decyduje fakt, czy jesteśmy tzw. VAT-owcami. Jeśli tak, to dokonanie sprzedaży dokumentujemy właśnie fakturą. A co z paragonem? Jego wystawiają ci przedsiębiorcy, którzy dysponują kasą fiskalną.

Są ścisłe wytyczne, dotyczące tego, jakie dane powinny się znaleźć na fakturze VAT. Jeśli ich zabraknie, lub są wpisane nieprawidłowo, to dokument taki staje się nieważny. Należą do nich tytuł “Faktura’, oraz jej kolejny numer, nazwa, adres i NIP naszej firmy, dane kupującego (nazwa i dokładny adres, oraz NIP, który można pominąć, jeśli kupujący jest osobą fizyczną), data wystawienia, data sprzedaży, nazwa towaru lub usługi, ich jednostka miary i ilość, oraz cena jednostkowa,. Na fakturze należy umieścić również stawkę podatku i jego wartość dla całej faktury, wartość netto towaru lub usługi, oraz ogólną kwotę do zapłaty. Warto również zaznaczyć na fakturze formę i termin zapłaty, oraz numer konta, na który klient powinien dokonać płatności.
Należy pamiętać o tym, że fakturę VAT wystawia się zawsze w dwóch egzemplarzach. Jeden z nich otrzymuje nabywca towaru, zaś drugi zarchiwizowany jest w dokumentacji naszej firmy. Ściśle określony jest również termin, w jakim trzeba dokonać wystawienia faktury Powinno się to odbyć najpóźniej 15 dnia miesiąca następującego po tym, w którym miała miejsce sprzedaż. Faktura może trafić do nabywcy drogę elektroniczną, musimy jednak uzyskać na to jego zgodę.

[Głosów:3    Średnia:3.3/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *